קיבלת דרישה למילוי טופס 5329 ” דו”ח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה בארץ ובחו”ל ” ?

במהלך חודש יולי 2014 שלחה רשות המיסים ל למעלה מ 100,000 אזרחים דרישה למילוי “טופס 5329 “דו”ח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה בארץ ובחו”ל” עליו חתום מר מישאל כהן, מנהל אגף בכיר במחלקת המודיעין ברשות המיסים.

בימים אלו שולחת רשות המיסים תזכורת נוספת, לכל אותם אזרחים שעדיין טרם מילאו את “טופס 5329 דו”ח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה בארץ ובחו”ל” והחזירו אותו לרשות המיסים.

טופס זה כשמו כן הוא. הטופס דורש דיווח על מקורות ההכנסה בארץ ובחו”ל, פירוט נכסי נדל”ן, פירוט חשבונות הבנקים ופירוט העיסוקים.

על סמך ניתוח נתוניהם האישיים של אותם אזרחים שפנו למשרדנו וטיפלנו להם בעניין זה, עולה כי אותם אזרחים אשר קיבלו את הדרישה מרשות המיסים עונים על מספר קריטריונים משותפים שאותם קבעה רשות המיסים.

להלן הקריטריונים :

  • אזרחים בעלי מספר נכסי נדל”ן אשר לא מדווחים על הכנסות משכ”ד.
  • אזרחים השוהים בחו”ל מספר רב של ימים בשנה.
  • תושבי ישראל בעלי אזרחות זרה.
  • אזרחים עם פעילות חריגה בנירות ערך.

על אף שהטופס נראה כטופס סתמי שניתן למילוי עצמאית ללא סיועו של מומחה במיסים. יש לשים לב ולא להגיש דיווח זה עצמאית. טופס זה לא נשלח באופן אקראי. במרבית המקרים מי שקיבל דרישה זו  כבר מצוי בהליך של בדיקה  במס הכנסה. התעלמות מדיווח, מילוי לא נכון או מילוי חסר מהווה עבירה פלילית.
לפני כשבוע פרסמנו את המאמר “חקירה לאזרח שלא נענה לדרישת רשות המיסים ולא השיב על דו”ח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה בארץ ובחו”ל” בו ציינו כי מס הכנסה פתח בחקירה פלילית כנגד אזרח שקיבל דרישה כזו לפני מספר חודשים והתעלם ממנה. מהעובדה שרשות המיסים החלה בחקירות פליליות כנגד אותם אנשים שלא נענו לדרישה ואף שלחה תזכורות, ניתן ללמוד כי רשות המיסים נחושה בפיקוח ואכיפה על הנכסים של תושבי ישראל בארץ ובחו”ל ולהכללת כמה שיותר אזרחים תחת בקרתם.

מאחר ודרישה זו מהווה הצהרה רשמית לרשות המיסים על כל המשתמע מכך, אנו ממליצים להגיש דיווח זה רק לאחר התייעצות עם מומחה בענייני מיסים, לאחר שכל היבטי המס נשקלו ושניתן בו כל המידע הנדרש על פי חוק.

למשרדנו ניסיון רב בטיפול במקרים דומים אשר כולם הסתיימו ללא אישום פלילי ובתשלום מס מינימלי. אנו עומדים לרשותכם לטיפול, יעוץ והכוונה בטרם מילוי הדו”ח.